Bakan Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engelliler ile Bir Araya Geldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Ankara Saray Engelsiz Yaşam Merkezi’nde Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği "Sosyal İçerme Yaklaşımı ile Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi" programına katıldı. Bakan Selçuk’u merkezde kalan down sendromlu Zinnet Kaya isimli bir kız elinde çiçeklerle karşıladı.
 
Etkinlikte Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından Birleşmiş Milletler gündemine uygun olarak hazırlanan, kimseyi geride bırakmayacak bir yaşamı vurgulayan “Yaşam Yolculuğu” adlı animasyon katılımcılar tarafından izlendi.
 
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bakan Selçuk, programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hükümet olarak engelli haklarını en önemli konulardan biri olarak gördükleri belirten Bakan Selçuk, 2005'te Engelliler Kanunu'nu çıkardıklarını ve bin 500 maddelik engelliler hukukunu oluşturduklarını anımsattı.
 
Engellilerin özgür bireyler olarak sosyal hayata katılmalarını sağlamayı önemsediklerini vurgulayan Bakan Selçuk, erişilebilir kentler, binalar, okullar, park ve bahçeler inşa ederek engellilerin hayatını kolaylaştırmaya çabası içerisinde olduklarını söyledi.
 
Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde onayladığını anımsatan Bakan Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Anayasanın 10'uncu maddesinde yaptığımız değişiklikle, engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak engelli kardeşlerimize ve ailelerine bütüncül bir bakış açısı ile hizmet sunmaya devam ediyoruz. Bakanlık olarak engelli kardeşlerimizin; ayrımcılığa maruz kalmadan, fırsat eşitliğinden yararlanan, eğitim ve istihdam imkanları ile üretken olabilen ve bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilen bireyler haline gelmelerini sağlamak için çalışıyoruz."
 
"İŞKUR TARAFINDAN 380 BİN 384 ENGELLİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ"
 
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2002'de kamuda engelli 5 bin 777 kişiye istihdam hakkının tanındığına dikkati çekerek, "Bu konuda da önemli bir adım atarak yüzde 40 engel oranına sahip kardeşlerimize kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirdik. 2002'den bugüne engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamında yaklaşık 10 kat arttık. Memur olarak istihdam edilen engelli sayısını 53 bin 964'e çıktı." bilgisini verdi.
 
Engellilerin kamunun yanında özel sektörde de istihdamı için tedbirler aldıklarını ifade eden Bakan Selçuk, 2002'den bu yana İŞKUR aracılığıyla 380 bin 384 engellinin işe yerleştirildiğini bildirdi.
 
“HİBE DESTEĞİNDEN YARARLANAN 1326 ENGELLİMİZ KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU”
 
Bakan Selçuk, engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin kendi işlerini kurmaları için 50 bin lira hibe desteği sunduklarını belirterek, uygulamanın başladığı 2014'ten bugüne kadar bin 326 engellinin hibe desteğimizden faydalandığını söyledi.
 
"246 MERKEZDE 7 BİN 725 ENGELLİYE HİZMET VERİLİYOR"
 
Çalışmalarında her zaman engelli birey ve ailesinin haklarını ön planda tutuklarını ve engelli bireyin kendi kendine yeterli hale gelmesini amaçladıklarını dile getiren Bakan Selçuk, şöyle konuştu:
 
"Engelli ailelerimiz tatil, yolculuk, umre, sağlık, cenaze veya çeşitli nedenlerle ailesindeki engelli bireyi kısa süreliğine emanet edebileceği ve gözü arkada kalmadan bırakılabileceğine inandığı güvenilir bir yere ihtiyaç duyabiliyor. Yine bu noktada engelli ailelerine bir yıl içinde en fazla 30 güne kadar kuruluşlarımızda geçici ve misafir olarak yatılı engelli bakım hizmeti sunmaktayız. Yeni bir hizmet modelimizi de buradan açıklamak isterim, engelli ve yaşlılara yönelik hizmet veren resmi ve özel tüm kuruluşlarda gündüzlü hizmetlerin verilmesi ve bu hizmet modelimizin yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Bu sayede çok kısa bir süre içerisinde engellisine bakan adanmış hayatlara bir nefes vermeyi ve engellisi olan ailelerin kendilerine de vakit ayırıp, sosyal hayat katılmalarını da amaçlıyoruz."
 
Alınan tedbirler sayesinde bakım hizmeti için sırada bekleyen hiçbir engellinin olmadığını belirten Bakan Selçuk, "2002'de sadece 47 bakım merkezinde 3 bin 908 engellimize hizmet sunulurken, bugün bu sayıyı yaklaşık 5 kat arttırdık. Bugün gündüzlü, yatılı ve umutevi olmak üzere toplam 246 merkezde 7 bin 725 engelli kardeşimize hizmet vermenin gururunu ve onurunu yaşamaktayız." dedi.
 
“EKPSS İLE ENGELLİ KARDEŞLERİMİZE İSTİHDAMDA FIRSAT EŞİTLİĞİ TANIYORUZ”
 
Bakan Selçuk, “Engellilerimizi dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Merkezi E-KPSS ile istihdam ediyoruz. Engelli kardeşlerimize bu özel sınav ile adaletli bir şekilde istihdamda fırsat eşitliği tanımaya uğraşıyoruz.” diye konuştu.
 
"İŞYERLERİ VERGİLERİ İNDİRİMLİ ÖDÜYOR"
 
Korumalı işyerlerinde işverenlere her bir engelli için 600 TL'lik bir ücret teşviki sağlandığını ifade eden Bakan Selçuk, ayrıca bu iş yerlerinin gelir ve kurumlar vergisini indirimli ödediğini vurguladı.
 
“HAFTA BOYU 32 İLDE 37 İŞ KULÜBÜNDE SADECE ENGELLİLERE HİZMET VERİLECEK”
 
2017 yılından beri sürdürülen İş Kulüpleri Projesine de değinen Bakan Selçuk, "Kadın, genç, engelli, eski hükümlü gibi özel politika gerektiren bireylerimize iş ve meslek danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Bu hafta boyunca 32 ilimizde, 37 iş kulübümüzde sadece engelli vatandaşlarımızdan oluşan gruplarımıza hizmet vereceğiz" diye konuştu.
 
İş kulüplerinin 2020 yılına kadar tüm Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedeflediklerinin altını çizen Bakan Selçuk, 2019 yılı sonuna kadar 2 meslekte 2 modül hazırlanmasını sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.
 
BAKAN SELÇUK İŞARET DİLİNDE “SİZİ ÇOK SEVİYORUM” DEDİ
 
Konuşmasının sonunda engellilere işaret dili ile hitap eden Bakan Selçuk “Sizi çok seviyorum” dedi.
 
BAKAN SELÇUK VE KATILIMCILAR MEHTERAN TAKIMINI AYAKTA ALKIŞLADI
 
Programda, engellilerden oluşan Saray Engelsiz, Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Mehter Takımı gösteri sundu. Gösterinin arından Bakan Selçuk başta olmak üzere tüm davetliler Engelliler Mehteran Takımını ayakta alkışladı.
 
Görme engelliler için betimlemenin yapıldığı, işitme engelliler için işaret dilinin kullanıldı program, engelsiz bir mekanda düzenlendi.
 
BAKAN SELÇUK, ENGELLİLERE VE ENGELLİ İSTİHDAM EDEN FİRMALARA PLAKET TAKDİM ETTİ
 
Otizmli, down sendromlu, işitme ve görme engelli bireyler başarı hikayelerini anlattı. Youtuber Yunus Emre Polat'ın okuduğu şiir de herkesi etkiledi. Halterci Nazmiye Muratlı Dünya Şampiyonasında elde ettiği birinciliği anlattı. Bakan Selçuk, engellerini aşarak alanlarında başarı elde etmiş isimlere ve çok sayıda engelli istihdam eden firma yöneticilerine plaket takdim etti.
 
ENGELLİ RESSAM AĞZIYLA ÇİZDİĞİ PORTREYİ BAKAN SELÇUK’A HEDİYE ETTİ
 
Plaket verilen engellilerden Ressam Yusuf Akgün, Bakan Selçuk'a ağzı ile çizdiği kara kalem portresini armağan etti.
 
SERGİ ALANINI GEZEN BAKAN SELÇUK ENGELLİLERE DESTEK AMACIYLA TABLO SATIN ALDI
 
Bakan Selçuk ve beraberindekiler daha sonra engelliler tarafından yapılan resim ve el işi sergisini gezdi. Bakan Selçuk, burada engellilere destek amacıyla tablo satın aldı.
 
Programa, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, eski bakanlardan İmren Aykut ve Gürdal Akşit, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç, Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürü Selim Çelenk, Daire Başkanlarımız, İl Müdürümüz Bestami Erkoç ve  ilgililer katıldı.


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’ un “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “5 Aralık Kadın Hakları Günü” Mesajı