Çocuklarımız Performansları ile Göz Doldurdular

İl Müdürlüğümüz tarafından sığınmacıların kendilerini daha etkin bir biçimde ifade edebilmesi, toplumda karşılaşılan yanlış anlaşılmaların/anlamaların en aza indirgenmesi, okul çağındaki sığınmacı çocukların okullaştırılmasının desteklenerek dilendirilen ve çalıştırılan çocuk sayısının azaltılması, sığınmacıların kendi sağlıklarını koruması ve devam ettirebilmeleri için sağlık ve hijyen eğitimlerinin verilmesi, ülkelerinde yaşadıkları travmalarla baş edebilmeleri için alanında uzman kişiler tarafından psiko-sosyal desteğin sağlanması amaçlarını içeren ‘’ Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psiko Spsyal Destek’’ projesi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iş birliğinde yürütülmektedir.


Projemizin ikinci döneminde; 6 ay boyunca eğitim alan sığınmacı 643 çocuk ve 90 yetişkin kursiyerimiz mezun olmuştur. Ülkesindeki baskı, zulüm, ayrımcılık ve silahlı çatışma olayları nedeniyle devletine güvenini kaybetmiş ve ülkesini terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize kucak açan ülkemize şükranlarını okudukları şiirler ve şarkılar ile ifade etti. 2240 saat psiko sosyal destek verilerek sosyal uyumlarının güçlendirilmesine katkı sağladığımız çocuklarımız ‘’Erik Dalı Halk Oyunu Gösterisi ‘’ ile tüm davetlilerin beğenisini ve takdirini topladı.


İl Müdürümüz Sayın Bestami Erkoç konuşmasında; ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli çocuklarımızın kendi çocuklarımız gibi okul ve eğitim hayatının içerisinde kopmadan yer almalarını çok önemli bulduğunu ve bu konuda çalışmalarımıza, projelerimize devam edeceğimizi belirtmiştir.

Çocuklarımızın muhteşem gösterisinin ardından sertifikaları takdim edilmiştir. Projemiz kapsamında üçüncü döneme 700 kursiyerle 16.07.2018 tarihinde başlanacak olup, 2018 yılında toplam 1903 sığınmacı kardeşimizin sosyal uyumunun güçlendirilmesine katkı sağlanacaktır. 


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “Babalar Günü ” Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ'un "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" Mesajı