Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psiko Sosyal Destek Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Düzenlendi

İl Müdürlüğümüz ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğinde yürütülen ‘’Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psiko Sosyal Destek’ ’projesi kapsamında TÖMER sınavında başarılı olan yetişkin sığınmacılara sertifikaları Bakan Yardımcımız Sayın Ayşe Ergezen ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Sayın Katharina Lumpp’un teşrifleriyle takdim edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından proje tanıtım filmi ile program başladı. Proje kapsamında eğitim alan sığınmacı kardeşimizin duygu ve düşüncelerini anlatan konuşmasıyla program devam etti. Sığınmacı kardeşimiz Engam Fahro konuşmasında; Türkiye’nin sağladığı imkânlar ve bu proje sayesinde doktor olma hayalim gerçek olacak inşallah. Kendim ve hayalleri olan bütün arkadaşlarım adına bize tekrardan umut veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere bu proje de emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.’’ Dedi.

Çocuklarımızın şiir dinletisi misafirlerimize duygu dolu anlar yaşattı. Güzel çocuklarımız; Bayrak, Memleket İsterim, Dua ve Birlik şiirlerini okuyarak aldıkları eğitimin meyvelerini misafirlerimizle paylaşmış oldu.
 
İl Müdürümüz Sayın Bestami Erkoç konuşmasında; ‘’Biz  ülkemizde misafir ettiğimiz sığınmacı çocuklarımızın kendi çocuklarımız gibi okul ve eğitim hayatının içerisinde kopmadan yer almalarını, gençlerin eğitim hayatlarına devam ederek hayallerindeki mesleğe kavuşmalarını, sığınmacıların dil yeterliliklerinin geliştirilerek Türkiye’de kendi mesleklerinde çalışmalarını çok önemsiyoruz. İl Müdürlüğümüz ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğinde projemizi 2017 Ağustos ayından itibaren yürütmekteyiz. Projelerimizin etkisi rakamlarla ifade edilemeyecek kadar bizim için değerli. Bu değerleri artırmak için 2019 yılında da projelerimize devam edeceğiz. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine ve bakanlığımıza projelerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, işbirliğimizin devamını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. ’dedi.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Sayın Katharina Lumpp konuşmasında; ‘’ Böylesine başarılı bir projenin sertifika törenine katılmaktan gurur duyuyorum. Şiir okuyacak ve sunum yapacak seviyelere geldiyseniz, bu başarıların altında sizin gayretleriniz yatıyor. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitime verdiği katkıdan bahsetmek çok anlamlı olur. Türkiye mültecilere ev sahipliği yapan diğer ülkelere örnek oluyor. Türkiye dört yıl üst üste en çok mülteciyi misafir eden ülke konumundadır ve bu projeyle mültecilere nasıl yardım edildiğinin göstermektedir. Sayın Bakan'a ve Ankara İl Müdürlüğü ile bu önemli ortaklığa ne kadar minnettar olduğumuzu ve bunun bizim için bir onur olduğunu belirtmek isterim.’’ dedi.
 
Bakan Yardımcımız Sayın Ayşe Ergezen konuşmasında ; ‘’ Bugün bir araya gelmemize vesile olan Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psiko Sosyal Destek Projemiz de her yönüyle kardeşlerimizin uyum içinde yaşamalarını sağlayacak argümanlar içeriyor. Projemizin detaylarına geçmeden önce başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere emek sarfeden herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Geçici koruma statüsüyle ülkemizde bulunan Suriyeli kardeşlerimizin topluma uyum sağlamasına yardımcı olacak en önemli konu dil ve eğitimdir.  Kayıp bir nesil yetişmemesi için kendilerini etkin bir şekilde ifade etmeleri ve sosyal hayata uyum sağlamaları adına Türkçe’ yi öğrenmeleri önem arz ediyor. Düzenlenen Türkçe okuma-yazma kurslarına bugüne kadar 1126 Suriyeli çocuğumuz ve 368 yetişkin Suriyeli kardeşimiz katıldı. Proje kapsamında 824 çocuğumuz ve 240 yetişkinin eğitimleri ise devam ediyor.

Proje kapsamında dil eğitiminin yanı sıra yapılan bireysel ve grup terapileri ile Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerinde yaşadıkları travmalarla baş edebilmeleri için destek olmaya gayret ettik. Bugün burada yaptığımız çalışmaların meyvesini alıyor olmak bizleri çok mutlu ediyor. Birazdan sertifikalarını vereceğimiz 120 kardeşimiz de eğitimleri süren diğer kardeşlerimize moral ve motivasyon açısından örnek olacak. Hedefimiz proje sonunda 1950 Suriyeli çocuğumuza ve 608 yetişkin kardeşimize ulaşmak. Bu hedefe ulaşmayı sizlerle aynı dilde kucaklaşmayı başarabilmek adına önemsiyor ve ilk günden beri destekliyoruz.

Sözlerime burada son verirken tüm Suriyeli kardeşlerimize aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyor, her daim yanlarında olduğumuzu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Sertifika törenimizin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ederken tüm katılımcılarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.’’ dedi.

Proje kapsamında eğitim alan sığınmacı çocuklarımız Erik Dalı halk oyunları gösterisi ile programı taçlandırmıştır.

TÖMER dil sınavını başarıyla geçen yetişkin sığınmacılara sertifikalarının verilmesinin ardından çekilen aile fotoğrafı ile programımız son bulmuştur.


 


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “Ankara’nın Başkent Oluşunun 95. Yıl Kutlama” Mesajı

Önceki Sayfa : Mesleğim Var Geleceğim Var Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Düzenlendi