İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’ un “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” Mesajı

1990 yılında Birleşmiş Milletler tarafından, yaşlılara olan sevgi ve saygıyı dile getirmek için 1 Ekim tarihi“ Dünya Yaşlılar Günü” olarak ilan edilmiştir.

Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Yaşlıları koruma hizmetini veren ilk kurum, 11. yüzyılda Selçuklular döneminde kurulmuştur. Yaşlılara verilen hizmetlerin tarihi incelendiğinde;  toplumumuzda, her dönem yaşlıların korunduğu ve onlara yardım edildiği müesseselerin var olduğunu görmekteyiz.

Osmanlılar dönemindeki imarethaneler, aşevleri ve vakıfların ihtiyaç sahibi yaşlılara hizmet verdikleri bilinmektedir. Kurulan darülrehalar (huzurevleri), yapılan vakfiyeler ve hastaneler yaşlı bakımıyla ilgili hizmetleri yerine getirmişlerdir. 1895 yılında kurulan ve Osmanlılar döneminden günümüze kadar gelen bir kurum olan Darülaceze buna güzel bir örnektir.  Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız. Milletimizin onuru olan yaşlılarımıza sahip çıkmak ve onlarla ilgilenmek hepimizin vatandaşlık görevidir. İnancımız da zaten bunu emreder. Köklü bir medeniyetin temsilcileri olarak, toplumsal dayanışma yaşamın her evresinde şiarımızdır. Çünkü biliriz ve inanırız ki, büyüklerine sahip çıkan toplumlar ancak gerçek anlamda medeniyeti yakalamış toplumlardır. Çünkü bir toplumun temeli sevgi, saygı, hoşgörü, iyilik ve güzellik gibi kavramlarla inşa edilmelidir ki yükselebilsin!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak ömrünün büyük bir kısmında topluma ve ülkesine hizmet vermiş olan büyüklerimizi, yaşlandıkları dönemde memnun etmek için elimizden gayreti göstermekteyiz. İl Müdürlüğümüze bağlı 10 Resmi ve 38 Özel Huzurevinde ağırladığımız yaklaşık 3514 yaşlımız başta olmak üzere tüm yaşlılarımıza bugün gösterdiğimiz sevgi ve saygı, gelecek kaygılarını azaltacak; hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır.

Bu bağlamda İl Müdürlüğü olarak yaşlılarımıza yönelik çalışmalarımızı büyük bir arzu ile devam ettirmeye azimliyiz. Onların hayır dualarına bir nebzede olsa nail olabilirsek kendimizi bahtiyar kabul edeceğiz.

Bu duygularla tüm büyüklerimizin “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” nü kutluyor, ellerinden öpüyor; onlara mutlu ve sağlıklı günler temenni ediyorum.

 

Bestami ERKOÇ
İl Müdürü

 


Sonraki Sayfa: Bakan Selçuk'tan Gençlere Teşvik Açıklaması

Önceki Sayfa : Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Kapsamında 2018 Yılı Faaliyet Planı Hazırlandı