İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’ un “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” Mesajı

Beyaz Baston, Londra’ da trafik kazası sonucu gözlerini kaybetmiş bir fotoğraf sanatçısı olan James Biggs tarafından 1921 yılında geliştirilmiştir. Beyaz baston hareketinin ulusal bir kampanyaya dönüşmesi 1931’de Fransa’da gerçekleşmiştir. “Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik Günü” ise 1970 yılında Uluslararası Körler Federasyonu tarafından kabul ve ilan edilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)‘nün tahminlerine göre dünyada, 39 milyonu kör ve 245 milyonu da orta/ ileri derecede görme kusurlu olmak üzere, 284 milyon görme engelli bulunmaktadır. Mevcut körlüğün % 80′i tedavi edilebilir, önlenebilir nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca görme kusurlularının %90′ı da gelişmekte olan ülkelerdedir.

Görme engelli vatandaşlarımızın sosyal devlet anlayışı çerçevesinde sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve diğer hizmetlerden yararlanması önemli bir husustur. İl Müdürlüğümüz olarak onların gündelik hayatlarını kolaylaştıracak her türlü çalışmayı yapmakla mükellef olduğumuzun bilincindeyiz. 

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nın görme engellilerin toplumsal konumlarına dikkat çeken bir farkındalık oluşturması bilinciyle, tüm görme engelli vatandaşlarımıza sevgi, selam ve hürmetlerimi sunuyorum.
 

Bestami ERKOÇ
İl Müdürü


Sonraki Sayfa: Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı'ndan 12 Bin 675 Çocuğumuz Yararlanacak

Önceki Sayfa : Çocuklar Karnelerini Alıp Bakan Selçuk'a Geldiler