İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “5 Aralık Kadın Hakları Günü” Mesajı

5 Aralık 1934 yılında “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” verilmesini kabul eden yasayla bu tarih 'Kadın Hakları Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere, seçme ve seçilme hakkı birçok ülke kadınından önce Türk kadınına verilmiş olup bu bizler için bir gurur vesilesidir.
 
“5 Aralık Kadın Hakları Günü” aynı zamanda, kadınlarımızın toplumsal hayatta hak ettikleri konuma gelme çabalarını da simgeler.
 
Bilimden sanata, hukuktan siyasete, her alanda önemli işler başaran kadınlarımız bulundukları konumlarda ülkemizin geleceğini inşa ederek yeni bir dünya tasavvurunda etkin rol oynamaktadırlar.
 
Tarih, kültür ve medeniyetimizde kadınlara her zaman hak ettiği değer verilmiştir. Cahiliye Dönemi’nde kız çocukları diri diri toprağa gömülürken, onları bu karanlıktan çıkartıp yücelten bir inancın mensubuyuz.
 
İnanıyoruz ki, kadın haklarının ihmal edildiği bir toplumda  "Kadın tamam olmadıkça eksik kalır bu hayat." vecizesindeki gibi, birbirini bütünleyen unsurlardan biri eksik kalacak ve dolayısıyla hayat da biraz eksik kalacaktır.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir toplumun kadın-erkek birlikte kalkınabileceğini vurgulayarak “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan oluşur. Mümkün müdür ki, bir kitlenin bir parçasını ilerletelim, diğerini görmemezlikten gelelim de kitlenin tümü ilerlemeye imkân bulabilsin?... Şüphe yok ki, ilerleme adımları, dediğim gibi iki cins tarafından beraber arkadaşça atılmak, ilerlemek ve yenileşme sahasına birlikte geçmek lazımdır.” demiştir.
 
Kadınlarımızın siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda ve karar alma mekanizmalarında daha çok söz sahibi olabilmesi, toplumsal hayata daha çok katılabilmesi ve karar alma mekanizmalarında daha fazla yer bulabilmesi için, kadınlarla ilgili tüm çalışmalarımızda İl Müdürlüğü olarak büyük bir hassasiyet göstermekteyiz.
 
Hayatımızın her döneminde ve alanında varlıklarıyla onurlandığımız, şefkat ve özverinin sembolü olan, bütün kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor; saygılar sunuyorum.
 

Bestami ERKOÇ
İl Müdürü
 


Sonraki Sayfa: Bakan Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engelliler ile Bir Araya Geldi

Önceki Sayfa : Bakan Selçuk, Beraberindeki Heyet ile Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin Yıl Dönümünde Anırkabir'i Ziyaret Etti