İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “Yoksullarla Dayanışma Haftası” Mesajı

Günümüzde yaklaşık üç milyar beş yüz milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Yoksullukla mücadele etmek hem bireylerin hem toplumların insanlık görevidir.  Yüzyılımızın en büyük küresel sorunlarından biri olan yoksulluğun ortadan kaldırılması tamamen mümkün değilse bile en aza indirgenmesi için dünyadaki tüm ülkeler el ele vermelidir. Çünkü yoksulluk, yalnızca az gelişmiş ülkelerin değil gelişmiş ülkelerin de en önemli sorunlarındandır.

Tarihimiz, yoksul, düşkün ve kimsesizlere yardım etmenin güzel örnekleriyle doludur. Peygamberimizin “Komşusu açken tok yatan kimse bizden değildir.” sözünü ilke edinen atalarımızın uyguladığı “Sadaka Taşı” bu anlayışa güzel bir örnektir. Osmanlı’da cami, meydan, imaret, kütüphane gibi sosyal mekânlarda bulunan sadaka taşının oyuğuna bırakılan sadakalardan ihtiyaç sahipleri ihtiyacı olduğu kadarını alırlardı.

Eskiden olduğu gibi günümüzde de yoksulluk, ülkemizde göz ardı edilemeyecek toplumsal bir gerçekliktir. Toplumdaki huzur, birlik, beraberlik ancak paylaşma ve yardımlaşma ile mümkündür. Bunun bilinciyle faaliyet gösteren İl Müdürlüğümüz evde engellisine, yetimine, yaşlısına bakana, ihtiyaç sahibi insanlara sosyal devletin gereği olan yardımı ulaştırmaktadır. 

Ankara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak ilimizde yaşayan yoksul vatandaşlarımızın zorlu yaşam koşullarını iyileştirebilmek için elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstermekteyiz.
 
“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” prensibiyle insanların tamamının refah içinde yaşadığı bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. 

               Bestami ERKOÇ
                                                                                                                                                İl  Müdürü
 


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’ un Sarıkamış Harekatının 104. Yıldönümü Dolayısıyla Anma Mesajı