İl Müdürümüz Sayın Ferhat ODABAŞI’ nın “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” Mesajı

21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul edilmiştir. Doğumdan itibaren başlayan düzenli ve disiplinli çalışma sonucunda sosyal yaşamda yer edinebilen Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla bir arada yaşamaları büyük önem taşımaktadır. Bu noktada hepimize görev düşmektedir.

Her çocuk gibi Down sendromlu çocuklar da kendi içlerinde farklı zekâ seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada en önemli nokta, çocuğun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için vaktinde sağlanan doğru destektir. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi ve oyun gruplarıyla çocuğun gelişiminin en erken yaştan itibaren desteklenmesi çok önemlidir.

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Down sendromlu bireylerimizle ilgili yapılan çalışmalara ayrı bir ihtimam göstermekteyiz.  Kurumumuza bağlı Café Down, Şubat 2001'den bu yana Ankara'nın Kızılay semtinde hizmet vermekte, burada Ankara Saray Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan Down sendromlu gençlerimiz çalışmaktadırlar.

21 Mart Down Sendromu Günü’nün konuyla ilgili toplumsal farkındalığımıza katkıda bulunmasını diliyor, +1 kromozomlarıyla dünyamıza farklılık katan Down sendromlu bütün kardeşlerimizin gününü kutluyorum.
 

Ferhat ODABAŞI
İl Müdürü V.
 


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Sayın Ferhat ODABAŞI’nın “18-24 Mart Yaşlılar Haftası” Mesajı

Önceki Sayfa : Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz ’de Yaşlılar Haftası Kapsamında Program Gerçekleştirildi