İl Müdürümüz Sayın Ferhat ODABAŞI’nın “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü” Mesajı

Türkiye'nin en zor günlerinde yazılan İstiklal Marşımız, milletimizin bağımsızlık tutkusunun, inandığı değerlere olan bağlılığının, vatan sevgisinin ve milli mücadele ruhunun en büyük sembollerinden biri ve ortak paydasıdır.

Mehmet Akif ERSOY tarafından yazılan İstiklal Marşı, 12 Mart 1921'de TBMM tarafından 'Milli Marş' olarak kabul edildi. TBMM tarafından 4 Mayıs 2007'de “İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü” Kanunu'nu kabul edilerek, 12 Mart tarihi “milli gün” olarak ilan edildi.

Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, yazdığı İstiklal Marşı ile milletimizin verdiği kurtuluş savaşını destanlaştırmış ve vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu tarihimize altın harflerle yazmıştır. 

İstiklal Marşı, vatan topraklarımız işgal altındayken kaleme alınmış, şairine “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” dedirten zorlu koşulların yaşandığı bir savaş ortamından doğmuş ve vatanı için gerektiğinde canını bile feda etmekten kaçınmayan “kahraman ordumuza” ithaf edilmiştir.

Merhum Mehmet Akif’in, “Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!” mısralarıyla hitap ettiği ay yıldızlı bayrağımız gökyüzünde dalgalandığı sürece bizler için hürriyetin sembolü olmaya devam edecektir. Milletimiz hürriyeti için tıpkı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’ nda olduğu gibi, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatında çelik zırhtan imanını göstermeye devam etmektedir.    

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünde; tüm kahraman şehitlerimizi ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.


 

Ferhat ODABAŞI
İl Müdür V.


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Ferhat ODABAŞI’nın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Mesajı

Önceki Sayfa : ‘’Aile İçi İletişim ve Olumlu Çocuklar yetiştirme’’ Semineri ‘’Koruyucu Ailelik ve Deneyim Paylaşımları’’ Paneli