Mesleğim Var Geleceğim Var Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Düzenlendi

Çocuk Destek Merkezi’ mizde korunma ve bakım altındaki kız çocuklarımıza meslek edindirmek amacıyla İl Müdürlüğümüz,ATO VE ANİLDER iş birliğiyle hayata geçirilen "Mesleğim Var  Geleceğim Var “projesi kapsamında mesleki eğitimlerini tamamlayan çocuklarımıza sertifikaları Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’ un teşrifleriyle takdim edildi.
 
ATO Congresium VIP Salonu'nda düzenlenen sertifika töreninde Bakan Selçuk, projenin kız çocuklarının geleceğine katkı sunması dolayısıyla önem taşıdığını belirterek, "Bizim için kız çocuklarımız söz konusu olduğunda akan sular durur. Çünkü onları kendi evlatlarımız olarak gördük. Sevgili kızlarımıza baktıkça geleceğe dair umutlarım daha da artıyor. Onların başarıya odaklanmış bakışları, kararlılıkları her şeyi anlatmaya yetiyor." dedi.  
 
Geleceğin Türkiye’sinin gençlerle birlikte inşa edileceğini anlatan Selçuk, gençlerin yüreğinde taşıdığı umutların milletin istikbali olacağını belirtti. 
 
Bakan Selçuk, insanlığın bugün yaşadığı acıların gelecekte de yaşanmamasının eğitim, kültür ve nitelikli mesleklerle sağlanacağını, bunun için her gün yeni projeler üreterek, yeni düzenlemeleri hayata geçirdiklerini bildirdi.
 
Özel politika gerektiren gruplar olarak nitelendirilen çocuk ve gençlere yönelik projelere önem verdiklerini vurgulayan Selçuk, çocuk hakları alanında yürütülenlerin yanı sıra Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), "Okul Destek Projesi", "Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri Hizmeti" gibi projeleri de hayata geçirdiklerini aktardı. 
 
- "63 Çocuk Destek Merkezinde bin 667 çocuk destek alıyor"
 
"Sosyal Medya Çalışma Grubu" kapsamında "Çocukların İnternetin Risklerinden Korunması Projesi", "0-6 Yaş Aralığındaki Çocuklar İçin Uygun İçerikli Kitap Listeleri Oluşturulması Projesi" gibi sayısız koruyucu ve önleyici hizmetleri gündemlerine aldıklarını kaydeden Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülen çocuk destek merkezlerimiz vasıtasıyla ekonomik ve sosyal yaşamın dışında kalmış, şiddet ya da istismar mağduru çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Bugün 34 ilimizdeki 63 çocuk destek merkezimizde bin 667 çocuğumuz bakım ve rehabilitasyon desteği alıyor. Sağladığımız bu imkanların yanında gerek kamu gerekse sosyal paydaşlarımızın destekleriyle çeşitli projeler yürütüyor, çocuklarımıza destek sağlayabileceğimiz tüm konularda kapsamlı bir vizyon ortaya koyuyoruz.  
 
Sivil toplum kuruluşlarımızın bu tür toplumsal meselelerde inisiyatif alması sosyal hizmet modellerimizin amacına ulaşmasında büyük katkı sağlayacaktır."
 
"Mesleğim Var Geleceğim Var" projesiyle çocuk destek merkezlerinde kalan kız çocuklarının sosyal entegrasyonu ve istihdamının sağlandığını vurgulayan Selçuk, iş ve mesleki eğitimin yanı sıra kişisel gelişim ve sosyal yaşama katılımı destekleyen konularda verilen eğitimlerle çocukların kendilerini daha fazla özgüvende hissedeceklerini anlattı.
 
Bakan Selçuk, "Çocuk Destek Merkezi’nden 18 yaşını doldurarak ayrılan 3 gencimiz ise bir yıllık süpervizörlük desteği garantisi ile işe yerleştirildi. İşe yerleştirilen gençlerimizin iş hayatına uyumunu kolaylaştırıcı destekler ve ihtiyaç duydukları rehberlik sayesinde gençlerimiz geleceğe daha özgüvenli daha başarılı bakacaklar.Projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”ifadesini kullandı.  
 
AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin de insana yapılan yatırımın tüm yatırımlar içinde çok önemli ve öncelikli bir yere sahip olduğunu belirterek, "İnsana yapılan yatırım, topluma ve geleceğimize yapılan yatırımdır" dedi. 
 
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasında, geçen yıl Ekim ayında başlatılan Proje kapsamında Ankara Ticaret Odası olarak, Çocuk Destek Merkezi'ne kuaför, bilgisayar ve drama atölyeleri kurduklarını anlatan Baran, bu atölyelerde kız çocuklarına kuaförlük, güzellik uzmanlığı, tıbbi sekreterlik ve yönetici sekreterliği eğitimleri verdiklerini kaydetti.
 
Mesleğim Var Geleceğim Var Projesi'nin ATO'nun tüm çalışmaları içinde ayrı bir yere sahip olduğunu vurgulayan Baran, "Ekonomik ve sosyal yaşamın dışında kalmış çocuklarımızın, topluma yararlı ve gelecekten umutlu bireyler haline getirilmelerinin tüm toplumun görevi olduğunu düşünüyorum. Ankara Ticaret Odası yönetimi olarak bu proje içerisinde yer almakla çok hayırlı bir iş yaptığımıza inanıyorum" diye konuştu. 
 
ANİLDER Başkanı Hülya Kartal da konuşmasında, devletin himayesi altındaki kız çocuklarının topluma kazandırılması amacıyla yürütülen projeye desteklerinden dolayı ATO'ya teşekkür etti. Proje kapsamında 10 ayda 40 kız çocuğuna eğitim verildiğini, bunlardan 22'sinin sertifika aldığını söyleyen Kartal, iş adamlarından da istihdam konusunda destek vermelerini istedi. 
 
İşe yerleştirilen kızımız ise 3 aydır çalıştığını ve çok mutlu olduğunu anlattı.  
 
Konuşmaların ardından proje kapsamında mesleki eğitimleri başarıyla tamamlayan çocuklarımıza sertifikaları Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verildi.
 
Çekilen aile fotoğrafının ardından program son bulmuştur.


Sonraki Sayfa: Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psiko Sosyal Destek Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Düzenlendi

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “ Cumhuriyetimizin 95. Yılı” Kutlama Mesajı